Bieszczadzka flora

Bieszczady floraBieszczady są bardzo specyficznym regionem pod wieloma względami.Bardzo charakterystyczną rzeczą w Bieszczadach jest skład flory i układ pięter roślinnych. Ciekawy jest też skład gatunkowy lasów Bieszczad występuje tutaj ponad 900 gatunków roślin naczyniowych i ponad 500 gatunków mchów i porostów. O ile w Polsce gatunkiem najliczniej występującym w lasach jest sosna pospolita ( Pinus sylvestris) to w Bieszczadach występuje głównie Buk zwyczajny (Fagus silvatica).
 

Ciekawostka: sosna pospolita swoim naturalnym zasięgiem obejmuje obszar całego kraju oprócz Bieszczad. Tak taki jest jej naturalny zasięg występowania w Polsce. I tutaj ktoś kto był w Bieszczadach mógłby powiedzieć a ja widziałem pojedyncze sztuki. Tak zgadza się występują tutaj pojedyncze sztuki, ale po pierwsze jest ich niewiele a po drugie została one tutaj wprowadzone sztucznie. Gatunkiem głównym w lasach jest buk zwyczajny. Jest to bardzo fajne, interesujące i pozytywne zjawisko dla wszystkich spacerujących turystów po Bieszczadzkich lasach? Zgadza się to skład gatunkowy lasu po którym spacerujemy wpływa na nasze samopoczucie. Występują tutaj lasy mieszane z udziałem buka, dębu, klonu, jodły, świerka, brzozy, graba i wielu innych gatunków. Ktoś mógłby zapytać dlaczego jest to ciekawe zjawisko dla przyjezdnych i jego pytanie było by jak najbardziej trafne! A mianowicie jeśli masz do wyboru dwa regiony:

Pierwszy to ten gdzie występuje sosna i siedliska ubogie, skład gatunkowy jest skromny, roślinek jest jak na lekarstwo, choć praktycznie żadne nie są lecznicze i idziesz takim lasem widoki co najwyżej średnie.

Drugi wariant to lasy Bieszczadów czyli: skład gatunkowy mieszany występuje tutaj duże zróżnicowanie gatunkowe wśród drzew a także pośród roślin runa. Spacerujesz takim lasem, możesz podziwiać olbrzymią ilość roślin które pachną, kwitną i wokół rozpościera się soczysta zieleń, która pobudza zmysły, zapach roślinek przeszywa Cię na wskroś i z każdym głębszym oddechem czujesz że żyjesz.To jest jeden z powodów dla których Bieszczady są wyjątkowe, ale tych powodów jest więcej i nie sposób wymienić wszystkich.
Następne ciekawe zjawisko występujące w Bieszczadach to piętra roślinności.W Tatrach mamy ich 5 i są to piętro: pogórza (do 700 m n.p.m.), regla dolnego (do 1250m), regla górnego (do 1550 m), kosodrzewiny (do 1800m), hal (do 2300 m).
W Bieszczadach jest znaczne obniżenie tych pięter i powyżej 1150 m n.pm. występuję już piętro połonin (odpowiednik pietra hal w tatrach) swoją drogą bardzo piękne piętro można wejść i podziać piękne widoki z połonin.Bardzo dobrą, interesującą (zresztą nie wiem jak to nazwać) rzeczą a propo Bieszczadzkich lasów jest to, że występuje, rośnie tutaj ogromna ilość roślin które mają niesamowity zapach i podobno fantastycznie działają na kobiety, ale jest to zjawisko jeszcze nie do końca zbadane:).

Copyrights by www.agro-bieszczady.pl
Project by www.effectivestudio.pl